Zdravie a vitalita každý deň do vysokého veku

Seminár (Za)chráňte svoje črevo

Seminára dňa 13.10.2018 s veľavravným názvom (Za)chráňte svoje črevo s MUDr. Igorom Bukovským PhD.  so známym odborníkom na výživu, sa zúčastnilo v priestoroch hotela NH Bratislava Gate One  približne sto poslucháčov.

Dataprojektor naištalovaný, ľudia v očakávaní, kameraman pripravený… a seminár sa mohol začať.

MUDr. Bukovský mal pre nás pripravených viacero nanajvýš zaujímavých informácií:

Črevný nervový systém

– okrem centrálneho (mozog a miecha) a periférneho nervového systému v tele človeka sa nachádza aj črevný nervový systém. O tejto skutočnosti sa v odborných kruhoch vie približne sto rokov, ale až v poslednom období sa v tejto oblasti publikovalo viacero odborných článkov, vychádzajúcich z intenzívneho výskumu
– v črevnom nervovom systéme sa nachádza približne 200-500 miliónov nervových buniek, čo je viac, ako napr. v mieche
– lokálne riadi celé trávenie: reguluje aktivitu svalových buniek tráviaceho systému, riadi prietok krvi v ňom a chemické zloženie čriev a vykonáva mnoho ďalších funkcií
– v týchto funkciách mu pomáhajú napr. aj lokálne vytvárané hormóny, napr. melatonín a serotonín a tiež neurotransmitery, napr. acetylcholín (serotonín pôsobi ako neurotransmiter tiež)
– s mozgom intenzívne komunikuje cez blúdivý nerv (nervus vagus)

Migrujúci motorický komplex

– náš organizmus disponuje veľmi účinným systémom čistenia celého tráviaceho traktu.
– pri správnom stravovacom štýle dochádza ku silným kontrakciám žalúdka, následne tenkého čreva, v oboch so zvýšeným vylučovaním tráviacich štiav, veľké množstvo týchto látok sa objaví aj v hrubom čreve
– to pomáha organizmu očistiť celý tráviaci trakt s jednoznačným pozitívnym dopadom pre naše trávenie a teda aj naše zdravie.

Výborná správa, čo poviete?

Hlieny

– v tráviacom trakte pozostávajú z dvoch vrstiev, každá z nich plní nezastupiteľnú funkciu, ich prítomnosť a vhodné zloženie je bezpodmienečne nutné pre jeho zdravie a jeho funkčnosť (najmä žalúdka, tenkého a hrubého čreva).
– ak sú hlieny v tráviacom systéme narušené, môžu sa v ňom poškodiť sliznice, prospešné baktérie nemajú dobrú živnú pôdu, čo spravidla vyúsťuje do zdravotných problémov, ochorení.


Mikrobiota

– súhrn všetkých mikroorganizmov v tele  človeka
– obsahuje prospešné baktérie ale môžu sa v nej nachádzať aj patogénne mikrooragizmy
– je kľúčová pre zdravie tráviaceho traktu, vstrebávanie potravy
– nachádza sa vo viacerých slizniciach tráviaceho traktu – pažerák, žalúdok, tenké a hrubé črevo

MUDr. Bukovský menoval a vysvetlil pozadie vzniku viacerých týchto problémov.

syndróm presakujúceho čreva:  malé “otvory” v ňom sa v dôsledku jeho narušenej funkcie (spravidla ako dôsledok zápalu čreva) zväčšia a potom do krvi prenikajú nevhodné metabolity z neukončeného trávenia a vo zvýšenej miere tiež kvasinky vírusy a baktérie. )
– s tým môže súvisieť mnoho zdravotných problémov,  napr. ekzémy ale aj závažnejšie ochorenia
– dozvedeli sme sa o pozadí refluxu, stukovatenia pečene (nealkoholická steatóza),  syndrómu dráždivého hrubého čreva a o ďalších ochoreniach
– no a samozrejme, hovorilo sa aj o častých a otravujúcich symptómoch – nafukovanie, “prelievanie” trávenej potravy v črevách, zvýšená plynatosť, striedanie hnačky a zápchy
– úžasná správa zo seminára bola tá , že tieto zdravotné problémy môžeme z veľkej miery pozitívne ovplyvniť my sami – celkovým stravovacím štýlom, výberom potravín, ich kulinárskymi úpravami, psychickým nastavením, ktoré tiež zohráva nemalú úvahu.

MUDr. Bukovský poslucháčov však upozornil aj na to, aby sme nepodceňovali svoje zdravotné ťažkosti a v prípade potreby sme neváhali navštíviť lekára.

***

Moje dojmy zo seminára

MUDr. I. Bukovský, PhD. (vpravo) a autor článku (vľavo)

V podtexte celého seminára sa niesla myšlienka, ktorá tvorí podnadpis knihy (Za)chráňte svoje črevo : nové riešenia tráviacich problémov.
MUDr. Bukovský odovzdal všetkým prítomným množstvo nových, cenných poznatkov, v tomto článku sú (v krátkosti) uvedené len niektoré z nich.
Dozvedel som sa aj výborné praktické riešenia, ako pristupovať k prevencii a liečení chorôb tráviaceho systému, ale nielen nich.

Na seminári odznelo viacero zaujímavých informácií.
Napr, tenké črevo vytvára viac serotonínu ako mozog, čo mi evokovalo myšlienku: zdravé črevo = viac serotonínu = mozog viac v pohode -= a my tiež. Má to však háčik – molekula serotonínu je príliš veľká na to, aby prenikla hematoencefalickou bariérou do mozgu. V konečnom dôsledku to však nevadí, serotonín plní dôležité funkcie v črevách, o.i. podporuje parasympatikus (“nervy pokoja”) a produkciu serotonínu v mozgu vieme ovplyvniť aj vhodnými potravinami, napríklad tými, ktoré obsahujú tryptofán.
Zvlášť ma zaujal migrujúci morotický komplex so svojím ďalekosiahlym pozitívnym dopadom, veľmi dobre zapadajúci do konceptu prirodzenej detoxikácie a ktorý vieme ovplyvniť svojím stravovacím štýlom.
V praxi to však asi nebude jednoduché, lebo (citujem prednášateľa) : “…sme obklopení jedlom...”, … a je to skutočne tak.

Ak by ste na seminári boli, určite by ste súhlasili s tým, že je to facsinujúce, ako sú naše vnútorné orgány, celé systémy, poprepájané, ako všetko do seba zapadá.
“V dobrom”, ale aj “v zlom”.
Čo si vyberieme?
Myšlienka prevencie, ktorá viackát odznela na seminári, pôsobila skutočne inšpiratívne.

Odzneli aj otázky od poslucháčov, na ktoré sme ihneď dostali kvalifikované odpovede. Väčší priestor na otázky by okrem mňa pravdepodobne uvítali aj ostaní poslucháči, avšak vzhľadom na široký záber seminára to asi ani nebolo možné.

Vysoká odborná erudovanosť MUDr. Bukovského, jeho prístupný štýl vysvetľovania, zanechali vo mne hlboký dojem.
Ten podčiarkovala tip-top organizácia seminára usporiadateľom Mariánom Biesikom, bufet so zeleninovými žemľami, niekoľko vystavovateľov so zdravými potravinami, konzultácie s kolegyňou prednášajúceho na tému vhodnej výživy v súlade s poznatkami so semináru.

Skrátka, výborný seminár po každej stránke!

***
Tak mi napadá, že MUDr. Bukovský svojimi knihami, seminármi a ďalšími aktivitami zapĺňa veľkú medzeru v systematickom vzdelávaní o výžive na Slovensku.

Aj keď výskum tráviaceho systému určite bude pokračovať ďalej, myslím, že viaceré veci sú jasné. Jedna z nich najpodstatnejšia je – zdravie tráviaceho traktu, a do veľkej miery aj nášho celkového zdravia, môžeme  pozitívne ovplyvniť my sami. (pozrite si Význam výživy pre naše zdravie)
Inak to znamená, venovať viac času svojmu vzdelávaniu, ale najmä zavádzaniu získaných poznatkov do svojho života.

Chcete sa dozvedieť viac? Napr. aj o možných dôvodoch autoimunitných chorôb, FODMAP diéte, vhodných výživových doplnkoch, ale predovšetkým o kvalifikovaných informáciách o našom tráviacom trakte a našom zdraví?

Odporúčam vám zúčastniť sa podobného seminára a/alebo sa ponoriť do čítania a aplikácie poznatkov z kníh MUDr. Bukovského.

Ukážka kníh MUDr. Bukovského (v niektorých knihách ako spoluautor) z mojej osobnej knižnice:

(zdroj obrázkov: obrázky s malým “m” : www.martinus.sk)

Komentáre nie sú povolené